Vårt pris
475 kr- Myrra
- Liposomal form
Bittra örter i lättupptaglig form
I Bitter X har Quicksilver Scientific blandat tre örter med myrra för att skapa en riktigt bitter blandning i liposomal form. Här kombineras maskros, gentianarot, gullris med myrra i form av kåda från rökelseträd. Att formen är liposomal innebär att ämnet är inkapslat så att det undgår matsmältningsprocessen, vilket annars kan begränsa upptaget i kroppen. Bitter X har en smak med apelsin från eterisk olja, men är ganska bitter i smaken.
- Maskros, gentianarot och gullris
- Med myrra
- I liposomal form
Quicksilver Scientific
Quicksilver Scientific är ett exklusivt varumärke som tillverkar kosttillskott baserat på avancerad forskning, utvecklad med fokus på människans optimala hälsa. Inte minst har deras liposomala kosttillskott blivit ett riktmärke för deras innovation.
Liposomala kosttillskott för ultimat hälsa
Quicksilver Scientific är ett amerikanskt varumärke. För företaget Quicksilver Scientific är det viktigt att ha en helhetssyn mellan naturens näringsämnen tillsammans med vetenskaplig forskning för att framställa de ultimata kosttillskotten för vår hälsa. Skaparen bakom Quicksilver Scientific och deras patenterade ämnen heter Christofer Shade, Filosofie doktor. Dr Shade har samarbetat med branschens hälsoutövare i mer än ett decennium och fortsätter än idag att utveckla produkter som genom vetenskap och naturens kraft ska vara med på människors resa till optimal hälsa.
Quicksilver Scientific har i Sverige gjort sig kända för sina liposomala produkter, flytande kosttillskott med liposomer som ger ett lättillgänglig upptag i kroppen och där näringsämnena inte förstörs i mag-tarmkanalen utan kan göra nytta där de behövs. Den unika sammansättningen och praktiska formen har satt en exklusiv stämpel på Quicksilver Scientific.