Vårt pris
179 kr- Exklusiv och hög kvalitet
- Ansiktsolja
Exklusiv kaktusfikonfröolja
Crearome Kallpressad Kaktusfikonfrö Olja Eko är en exklusiv ansiktsolja, kallpressad från de små, hårda fröna från kaktusen prickly pear. För att utvinna kaktusfikonfröolja, även kallad prickly pear seed oil, krävs hela 1 000 kg frukt för att få en liter ren olja vilken ger oljan dess exklusiva och höga kvalitet. Oljan är rik på linolsyra, en omega 6-fettsyra som tas upp effektivt av huden och bidrar till att hålla den mjuk och elastisk.
- Kallpressad från frön
- Rik på linolsyra – återfuktar och ger elasticitet
- Exklusiv ansiktsolja
Crearome
Crearome® erbjuder naturliga hud- och hårvårdsprodukter som har ett rent innehåll och enbart råvaror från naturen. Crearome® tillverkar alla sina produkter i Sverige och erbjuder en rad olika produkter och dofter av eteriska oljor, örter och vegetabiliska oljor. Dessa naturliga oljor passar perfekt till hudvård, eller när du blandar din egna naturliga hudvård och hårvård samt till matlagning.
Crearome® - råvaror från naturen!
Crearome startades 1986 av Finn Lendelund som än i dag driver företaget men även med sin fru Elisabeth vid sin sida. Idag är inte crearome ett eget företag utan istället ett renodlat varumärke under Naturkosmetikkompaniet Skandinavien AB, även kallat Naturkosmos. Det egna varumärket Crearome® har vuxit fram ur mer än 25 års erfarenhet från naturkosmetiksbranschen och är idag marknadsledande i Sverige på eteriska oljor och råvaror för egen tillverkning av hud- och hårvårdsprodukter. Crearomes produkter innehåller enbart råvaror från naturen och är svensktillverkade.
Finn och Elisabeth Lendelund som driver Naturkosmos har alltid haft ett genuint intresse för naturliga råvaror och ekologi vilket återspeglas i deras produkter. Att ge dig som kund information så att du kan ta välgrundade köpbeslut är en självklarhet för Crearome®. De har utförliga och tydliga märkningar på samtliga produkter för att du ska veta exakt vad som ingår i produkten och var det kommer ifrån.
Hos oss hittar du ett stort utbud av såväl dofter som smaker, eteriska oljor och örter och mycket mer därtill från Crearome®. Använd en etisk olja eller aromaolja i ett varmt bad, i en aromalampa eller som smaksättare i maten (läsa noga innan på flaskan så att den lämpar sig till förtäring). Du finner även olika oljor från avokado, richin och shea och som du tillsammans med en eterisk olja eller arom kan göra din egna handkräm eller hårvård med. Bara fantasin sätter gränser till vad du kan använda dessa naturliga produkter till.