Mina sidor
Mina sidor
Miniatyrbild Örtagubben Te Kamomillblomma, 20 påsar
Bild saknas
Nyhet

Örtagubben Te Kamomillblomma

Vårt pris

49 kr
Jmfpris: 2,45 kr/st
Tepåsar med torkad kamomillblomma.

- Örtte i påsar
- Gott på kvällen
- Mild smak
Storlek
20 påsar
I lager
Fri frakt vid 100 kr

Fraktsätt

FraktsättSkickasLeveranstid
Early Birdi morgon 16:002-3 vardagar
Instaboxi morgon 15:000-2 dagar
Budbeesöndag 9:000-2 dagar
Budbee Boxsöndag 9:000-2 vardagar
Varubrevmåndag 14:001-2 vardagar
Postnordmåndag 14:001-3 vardagar
Skickas omgående

Fraktsätt

FraktsättSkickasLeveranstid
Early Birdi morgon 16:002-3 vardagar
Instaboxi morgon 15:000-2 dagar
Budbeesöndag 9:000-2 dagar
Budbee Boxsöndag 9:000-2 vardagar
Varubrevmåndag 14:001-2 vardagar
Postnordmåndag 14:001-3 vardagar
Näringsinnehåll
Skriv ett omdöme
Produktbeskrivning

Örtte med kamomill

Örtagubben Te Kamomillblomma är ett örtte med 100 % kamomillblomma. Kamomill (Matricaria recutita) har en härlig doft och en mild, lätt bitter smak som uppskattas av många. Kamomill är en av våra vanligaste blommor i örtte och avnjuts ofta som ett lugnande inslag på kvällen. Låt en tepåse dra i en kopp varmt vatten, eller blanda med andra örter och kryddor för ditt eget örtte.

  • 100% kamomillblomma i tepåse
  • Mild bitterhet
  • Perfekt på kvällen
Om varumärket

Örtagubben Örtagubben

Genom att erbjuda naturlig hälsokost har Örtagubben under lång tid byggt upp sitt varumärke. Redan 1930 startade verksamheten i Stockholm av örtlegenden Harry Blom. I vårt sortiment från Örtagubben hittar du ekologiska torkade örter som är utmärkta till örtte. Se utbudet nedan!

Noga utvalda örter

Örtagubbens motto har alltid varit "Hälsan framför allt". I vårt sortiment från Örtagubben finner du därför en stor blandning av välbeprövade örter och torkade växter så att du kan njuta och må bra. Alla örter är ekologiska och tillverkas under noggranna kontroller hos LEROS i Tjeckien. Till att börja med så väljs endast de bästa råvarorna ut och slutprodukten är garanterat fri från konstgjorda ämnen, kemikalier och konserveringsmedel. Allt för att du ska vara trygg med att du får högkvalitativa örter med alla egenskaper bevarade. Produktionen sker även genom noggranna kontroller bland annat via HACCP för att säkerställa att livsmedelsproduktionen är säker för dig som konsument.

I vårt produktsortiment från Örtagubben finner du bland annat torkad salvia, torkad hibiskus från växtens blomma, torkad mistel och den populära röllekan där hela örten tagits tillvara. Alla dessa örter har lång tradition som populära naturmedel och passar utmärkt i en värmande kopp te. När det gäller örter som dessa är det dock viktigt att man låter de dra några minuter i varmt vatten för att dra ut alla betrodda egenskaper så att de blir verksamma.

Avnjut en värmande kopp te med Örtagubbens hälsosamma örter!

Vanliga frågor
Leverans & betalning

Produkttips

Hoppa över produktlistan: Produkttips
Löste Hibiskus
100 g
Andra har köpt
47 kr
4,9
4.9
Betyg: 4.9 / 5
Kamomill
50 g
Andra har köpt
69 kr
4,6
4.6
Betyg: 4.6 / 5
Brännässla
50 g
Andra har köpt
55 kr
4,5
4.5
Betyg: 4.5 / 5
Citronmeliss
50 g
Andra har köpt
65 kr
4,9
4.9
Betyg: 4.9 / 5

Lär dig mer

 
Huskur vid magkatarr

Huskur vid magkatarr

Våra bästa husmorstips för hur du lindrar din magkatarr.
 
Enkla huskurer vid halsbränna

Enkla huskurer vid halsbränna

Läs om flera traditionella huskurer som kan hjälpa till att lindra besvären!
 
Därför är örtte bra

Därför är örtte bra

Lär dig mer om örtteernas olika effekter i kroppen.
 
Te - världens hälsodryck

Te - världens hälsodryck

Te ses ofta som en hälsodryck. Läs mer om olika tesorter och deras egenskaper!